Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym tak naprawdę jest ubezpieczenie komunikacyjne? Czy jest ono obowiązkowe w naszym kraju, czy można z niego zrezygnować? Jakie są rodzaje tego ubezpieczenia? Czas na to, aby raz na zawsze odpowiedzieć na pytania kierowców – w szczególności tych młodych.

Ubezpieczenia komunikacyjne – ogólnie

Ubezpieczenia komunikacyjne to te, które związane są z posiadaniem pojazdów mechanicznych. Jest jedno obowiązkowe ubezpieczenie. Jest nim mianowicie OC, czyli  Odpowiedzialność Cywilna. Jest to polisa zapewniającą poniesienie odpowiedzialności cywilnej względem innych kierowców, osób biorących udział w zdarzeniu losowym na drodze lub nawet podczas postoju. Przepisy o OC regulowane są przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Wśród innych takich ubezpieczeń obowiązkowych wyróżnia się także Zieloną Kartę, czyli certyfikat, będący potwierdzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego OC przy wyjeździe za granicę. Jest on jednak tylko uwzględniany w krajach należących do Systemu Zielonej Karty.

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne

Wśród dobrowolnych ubezpieczeń wyróżnia się AC, czyli Autocasco, które polecane jest w szczególności właścicielom pojazdów nowych i młodych – nawet, jeżeli pochodzą one z rynku wtórnego. Kolejne ubezpieczenie to Assistance, czyli jest to pomoc w konkretnych sytuacjach, jak chociażby holowanie z dowolnego miejsca (opisanego w umowie) lub też wymiana opon. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW, to także polecana polisa, której wykupienie warto rozważyć. 

 

 

Zobacz również inne wpisy:

Najtańsze nowe samochody

Regres ubezpieczeniowy

Homologacja butli LPG

Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione

Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie

Kasowanie punktów karnych

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/