Jak się zachować w momencie zgubienia karty pojazdu

Zgubienie karty pojazdu? Może się zdarzyć każdemu. Należy jednak pamiętać, że dokument ten nie jest niezbędny w życiu codziennym. Konieczny z kolei jest w przypadku spraw urzędowych. Co zrobić, gdy zgubimy kartę pojazdu? Jak się zachować? Dowiesz się z naszego artykułu.

 

Zgubiona karta pojazdu

Karta pojazdu to tzw. DNA naszego auta. Dokument ten wydawany jest do każdego samochodu, zarejestrowanego pierwszy raz w Polsce. Obowiązuje do tego ustawa Prawo o ruchu drogowym. W związku z czym, pomimo, że na co dzień nieprzydatny – to jeden z ważniejszych samochodowych dokumentów – zaraz obok tablic i dowodu rejestracyjnego. 

Jakie informacje znajdują się na karcie pojazdu?

  • dane samochodu – typ, marka, numer rejestracyjny, model, rok produkcji, data rejestracji
  • dane właściciela samochodu – PESEL, imię i nazwisko
  • historia zmian, jakie zachodziły w samochodzie – parametry techniczne, numery rejestracyjne, właściciele

Zgubiona karta pojazdu

  • Nie panikujmy
  • Pomyślmy o wtórniku – duplikacie karty.

Duplikat wydawany jest przez starostwo powiatowe. Jest to płatna usługa – koszt karty pojazdu to 75 zł, realizowana przez pisemny wniosek, który musi złożyć właściciel pojazdu. Taki duplikat możemy otrzymać np. w momencie zagubienia lub utraty karty pojazdu, oraz gdy karta ulegnie zniszczeniu – do tego stopnia, że niemożliwe stanie się rozczytanie jej.

Powiązane wpisy:

Rejestracja samochodu w 2021

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

Zmiana danych w polisie OC

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Szkoda parkingowa

 

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/